Ako si nepokaziť náladu

Poznáš ten typ ľudí, čo ťa dokážu vyžmýkať ako špongiu? Po stretnutí s nimi odchádzaš ako zbitý pes a vôbec nechápeš, kde sa stratila tvoja dobrá nálada? Ja ich volám dobrosrdeční dementori. (Áno, som fanúšičkou Harryho Pottera.) Dobrosrdeční preto, že sa radi podelia o svoje nešťastie a dementori preto, že vysajú všetku energiu a dobrú náladu, čo máš.

Dobrosrdeční dementori sú takmer všade. Schovávajú sa za milé predavačky, susedov v paneláku, pohodové kolegyne z finančného, či naj kamošku z detstva. Dáš sa s nimi do reči a po pár minútach zistíš, ako máš veľa problémov a ako je svet nespravodlivý.

My sme mali takého suseda. Vždy keď ho manžel stretol a dal sa s ním do reči, vracal sa domov znechutený, nahnevaný a rozhodnutý pohádať sa s inštalatérom, poštárom, prípadne iným susedom. Viackrát sme preberali, čo tak zrazu zmenil náladu a postoj a zistili sme, že sused je prefíkaný dobrosrdečný dementor. Najprv spomenie všetky aktuálne úskalia v jeho živote, a ver, že ich má neúrekom. Následne naznačí, že to isté sa môže týkať aj teba. A aby to vyšpičkoval, nahucká ťa, aby si dotyčným ľudom okamžite zavolal a vyjasnil si to s nimi.

Minule chcel manžel po stretnutí so susedom vynadať inštalatérovi. A ja samozrejme tiež, keďže mi manžel vysvetlil, ako zle máme všetko spravené. Najvačší fór ale je, že predtým ako manžel stretol suseda, sme nielenže nemali s inštalatérom žiaden problém, ale boli sme spokojní s jeho prácou. Tak sme sa s mužom spolu porozprávali, zamysleli, pre istotu skontrolovali inštalatérovu prácu. Zistili sme, že všetko je v poriadku. Ako vždy. Len sused sa opäť potreboval podeliť o svoju zlosť a nešťastie. A my, ako také teliatka, sme sa skoro nechali nahovoriť na niečo, čo by sme nikdy sami od seba neurobili.

Povedali sme si, že už stačilo a odteraz už budeme múdrejší. Najbližšie, keď ho stretneme, sa už nenecháme stiahnuť do jeho problémov. Teraz sa vždy len začudujeme, aké to má ťažké a ako dobre zvláda toľkú smolu. A že my sme šťastní, že nás také starosti obchádzajú. Zvláštne, že od vtedy našu spoločnosť prestal vyhľadávať a zameral sa na ostatných susedov.

Zásada pri takýchto ľuďoch je, nenechaj sa vtiahnuť do ich deja a utrpenia. Akonáhle začneš prejavovať účasť, vtiahnu ťa a zožujú. Oznám im iba, že ty to máš inak. Že je smutné, že žijú v toľkých problémoch. A potom im povedz niečo radostné z tvojho života. Dobrosrdečný dementori zistia, že nie si dobrá potrava a nájdu si iné pasienky.

A pamätaj. Snaha prežívať utrpenie spolu s ostatnými nie je dobrý nápad. Ak chceš a vieš pomôcť, sprav to. Ale nie tak, aby si potom sám potreboval pomoc.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *