Keď láska bolí

On a ona. Obaja sú presvedčení, že čo prežívajú, je pravá láska. Keby rozoznali okúzlenie od ozajstného citu, keby vedeli, že závislosť a strach zo straty nemajú s láskou nič spoločné, tak by sa ušetrili veľkého zranenia. Oni však nevidia. Nechcú. On šepká jej, že bez nej by neprežil. Ona šepká jemu, že na neho čakala celý život. Hľadia si do očí, ale vidia len odraz samých seba. Pozerajú sa na partnera ako na záplatu na svoje bolesti, ako na spasiteľa, čo ich zachránil. Nedokážu sa pozrieť do hĺbky, za svoj odraz, kde sa skrýva rovnako ustráchaná bytosť.

Užijú si spolu veľa radosti. Trvá to však krátko. Ich strachy vyplávajú a z pokojného mora sa stane rozbúrené peklo. Kričia jeden po druhom, obviňujú sa, hnevajú, cítia zradu a sklamanie. Ich záchranca nebol úprimný. Nedokázal uzdraviť krehké a ustráchané srdce. Celé ho navyše polámal.

Koho to bola vina? Jej, že v ňom videla princa na bielom koni? Alebo jeho, že si myslel, že ona ho vyslobodí z vnútornej neistoty?

Vina nebola nikde a bola zároveň všade. Keď si ešte nie sme vedomé seba, stáva sa nám, že sa zamilujeme. Teda, aspoň naše vnútro si myslí, že ide o lásku. Pritom sa ale staneme závislými na pozornosti, uznaní a prítomnosti svojej polovičky. Robíme všetko preto, aby sme sa zapáčili, aby sme sa správali tak, ako si to on predstavuje a pritom zabúdame na samé seba. Na svoju podstatu. Nesnažíme sa liečiť naše strachy a bolesti samé. Myslíme si, že partnerstvo je niečo, čo nám pomôže. Čo z nás spraví celistvé bytosti. Že až potom budeme šťastné. Myslíme si, že sa čarovným prútikom objaví sebaláska a my sa vyliečime.

Svet ale funguje inak. Čo v sebe nemáš, to ti žiaden partner nedá. V druhom človeku uvidíme len toľko, koľko sa skrýva v jeho odraze očí. Uvidíme teda len seba. Ak už v sebe máme všetko, tak nám to dá aj partner. Ak sme vnútorne neisté a polámané na milión kúskov, tak neuvidíme nič iné. Partnerstvo nie je záchrana. Je zrkadlom nás samých.

Poznám ženu. Inteligentnú, krásnu, očarujúcu. Do koča, aj do voza. Nechýba jej takmer nič, iba jedna drobnosť. Ešte neobjavila pravú lásku. Pravú lásku k sebe, k životu, k mužom. Točí sa v začarovaných kruhoch a myslí si, že najnovší románik prerastie v lásku. Verí, že muž, ktorý má na ňu čas len vo štvrtok poobede a v sobotu na obed, sa rozvedie. Že nechá svoju ženu a dospelého syna a odíde za ňou. Pripravila pre neho miesto v skrini, urobila dlhú meditáciu so zaslaným želaním. Bola aj za vešticou. Je pripravená. Môže prísť. Nechápe však, že žiadna veštica, afirmácia, ani miesto v skrini nezmenia nič na jej prázdnote v srdci. Čaká, že jej vytúžený muž príde a naplní ju až po vrch láskou. On ale nechodí a ona nerozumie, v čom je problém. Prečo ju odmieta, prečo zotrváva na dvoch stoličkách a prečo si nevie vybrať? Prečo sa nechce vzdať tej druhej?

Otázka je ale nesprávna. Hlavnou otázkou je, prečo ona zotrváva a čaká? Prečo verí mužovi, ktorý podvádza svoju ženu? Prečo sa mu celá oddáva, keď na oplátku nič nedostáva? Má strach. Má strach ho stratiť a ostať sama. Chce radšej niečo ako nič. Avšak ona nemá nič ani s ním. A muž, o ktorom si myslí, že ho miluje, v skutočnosti neexistuje. Vybudovala si vzdušné zámky. Vytvorila si v hlave predstavu o mužovi, ktorý ju ľúbi, ktorý príde za ňou. A vložila predstavu do tela muža, ktorý je úplne iný. Neklame len on. Klame aj ona. Klame samú seba. Klame sebe, že nemá väčšiu hodnotu, ako čakať na zadaného muža. Klame sama sebe, že nedokáže žiť bez neho. Klame, že nie je hodna niečoho skutočného. A kým nezačne hovoriť pravdu sama sebe, nedostane sa von z tohto nekonečného pekla.

Partnerstvo, kde sú obaja dlhodobo šťastní, je jeden z najžiadanejších artiklov. Existuje kopa návodov a školení, ako získať a udržať partnera. Stačí hodiť do googla správnu frázu a vyskočí ti kopa článkov, kurzov a odporúčaní. Väčšina zo zaručených návodov má ale jeden malý nedostatok. Nespomína najdôležitejšiu zákonitosť pre skvelý vzťah. Nespomína, že pred nájdením lásky v partnerstve, musíme nájsť lásku v sebe. Vedieť sa na seba pozrieť v zrkadle a povedať si, že ja za to stojím. Že som skvelá. Že sa mám rada. A myslieť to vážne.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *