Keď sa bojíš byť sebou

Pozeráš sa na seba do zrkadla a presviedčaš samú seba, že si sebavedomá. Že za to stojíš, že sa máš rada. Zahľadíš sa ale hlbšie do svojich očí a jasne vidíš, že si všetko len nahováraš. Že ťa nahlodávajú pochybnosti o vlastnej hodnote a že v živote nič nedokážeš. Povzdychneš si a pokúsiš sa opäť uvidieť ten sebavedomý odraz. Už ale nadobro zmizol. So sklonenou hlavou odstúpiš od zrkadla a rozhodneš sa radšej svojmu odrazu vyhýbať. Nechceš vidieť svoju neschopnosť, svoje nepekné ja.

Prečo si neveríme? Prečo si o sebe myslíme, že nemáme žiadnu hodnotu? Naše zlé zmýšľanie o samej sebe je len naučené. Toľko do nás v detstve hustili nepravdy, až sme im uverili. Uverili sme, že sme nanič. Rodičia to nemysleli zle, posunuli nám len toľko, koľko mali v sebe oni sami. Tiež boli naučení, že za veľa nestoja a tak nemohli posunúť svojim deťom nič viac.

Čo nemáš, to nemôžeš dať. Pravda, ktorá platí vo fyzickom, aj duchovnom svete. Ak by sme sa na seba zahľadeli s odstupom, z väčšej perspektívy, uvideli by sme všetky naše talenty, schopnosti, krásu. Nesúdili by sme, nepochybovali. Získať odstup je umenie, ktoré sa dá naučiť. Niekto ho získa už v detstve a niekto sa ho musí naučiť v dospelosti.

Ako sa teda pozrieť do zrkadla s radosťou? Ako objaviť krásu a talenty, ktoré sú v nás? Ako získať odstup, aby sme cez naučené vzorce videli naše skutočné ja?

Priznaj si, odpusti si, akceptuj a dovoľ si. Priznaj, že nie si taká, ako by si chcela. Odpusti si, že taká si. Akceptuj, že to tak je. A dovoľ si byť tým, kým si.

Verím, že nie je náhoda, prečo sme v živote vyrastali v prostredí, ktoré nás utláčalo. Verím, že zažívanie nepríjemných udalostí malo hlbší zmysel. Verím, že sme si vybrali cestu, ktorá je možno plná prekážok, ale tie mali nejaký dôvod. Dôvod, aby sme zosilneli, pochopili a našli pochopenie pre seba a iných. Aby sme mohli realizovať všetko, pre čo sme predurčené. Bez vlastných zážitkov by sme nenašli hlbší zmysel. Nemali by sme tak silný pohon, čo by nás posúval vpred.

Všetko zlé, čo sa ti stalo, ber ako palivo, ktoré ťa poženie. Nedovoľ, aby ťa presvedčili, že kvôli tomu, čo si prežila, je tvoj život na dne. Ver, že práve preto, čo si prežila, máš obrovskú silu dokázať čokoľvek.

Pozri sa na seba do zrkadla ešte raz. Pozri na ženu, ktorá si prežila svoje a má vďaka tomu obrovskú vnútornú silu. Odsuň strach, ktorý schováva tvoje pravé ja a dobre sa zahlaď do vlastných očí. Si to ozajstná ty. So všetkým, čo si zažila, so všetkým, ako vyzeráš. Si presne taká, aká máš byť. Na akú svet čaká. Si skvelá.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *