Keď strácaš vietor z plachiet

Stalo sa ti už, že si sa pre niečo nadchla, ale po krátkej dobe ti niekto zobral vietor z plachiet? Že si už toľkokrát s niečím začala, ale potom ťa akoby zaseklo a uvedomila si si, že na to aj tak nemáš, že to proste nemá význam? Mne sa to stávalo pravidelne. Možno preto som začala tak veľa projektov a len máloktoré dotiahla do zdarného konca.

Prečo sa ti to deje? Čo s tebou nie je v poriadku? Kde nastal ten zlom, že si si prestala veriť? U mňa to bol väčšinou moment, keď som sa zverila blízkym so svojim úmyslom niečo vytvoriť. Ich reakcia bola úplne iná, ako som si priala. Čakala som nadšenie, pochvalu a veľkú podporu. Ale nič z toho sa nekonalo a ja som sklamaná už radšej ani nič nezačínala a ostalo pri nápade. Čakala som, že sa moji blízki stanú mojimi podporovateľmi a fanúšikmi. Nemôžem povedať, že by ma nejako odrádzali, to nie, ale bolo vidno, že moje nadšenie nezdieľajú. Zo slušnosti ma vypočuli, ale v skutočnosti ich to nezaujímalo a ani tomu neverili. A ja som stratila hnaciu silu, lebo som ju nemala v sebe, ale čakala ju od okolia.

Chybou je, ak nás poháňa snaha zapáčiť sa blízkemu okoliu. Ak nemáš veľké šťastie, pravdepodobne sa tvojim blízkym nebudú páčiť nové odvážne plány. Pokiaľ nenájdeš hnaciu silu v tvojom vnútri, bude veľmi ťažké uspieť. Každý nesúhlas ťa odradí v napredovaní. Snaha zapáčiť sa je prirodzená, majú ju už malé deti. Robia všetko pre to, aby im rodičia tlieskali a usmievali sa na nich. A snažia sa robiť čo najmenej toho, čo rodičov zarmucuje. To im zabezpečí dobrú starostlivosť a skvelé šance na prežitie. Keď vyrastú, zabudnú, že už prežijú aj bez rodičov. Majú v sebe zakorenený strach, že sa znepáčia rodine a oni ich odvrhnú.

Je logické, že ti záleží na názore blízkych aj v dospelosti, aj keď nejde práve o prežitie. Lenže ak chceš začať niečo nové, čo nik v tvojom okolí nerobí, tak ti tvoji blízki nepomôžu. Nemajú skúsenosti s tým, čo chceš robiť. A keďže ťa ľúbia, radšej ťa nepodporia v niečom, čomu sami neveria. Nechcú predsa, aby si zlyhala. Poradia ti, čo oni sami poznajú, lebo chcú pre teba len to najlepšie. Ich úlohou nie je byť tvojim fanúšikom. Ich úloha je byť tvojou rodinou, do ktorej si sa narodila. Nič viac a nič menej. Môžeš sa s nimi porozprávať na rodinnej oslave, ale nečakaj, že budú tvojimi podporovateľmi.

Ak si myslíš, že bez niekoho, čo by ťa podporil to nezvládneš, prihlás sa do niektorej z podnikateľských skupín, kde budete všetci na rovnakej vlne a navzájom sa budete ťahať hore. Ak nemáš takú skupinu na blízku, pozeraj videá o ľuďoch, čo dosiahli to, čo chceš dosiahnuť ty, čítaj o nich knihy, počúvaj podcasty.

Keď sa budeš radiť so svojou rodinou o svojich biznis plánoch, dopadneš rovnako ako architekt, čo sa radí o návrhu budovy s biológom. Zistí kopu vecí o prírode, ale nedozvie sa nič o tom, čo mal v pláne urobiť. Takže keď znova niekto z blízkych povie s neveriacim podtónom: „Hm, zaujímavé, nechceš si radšej nájsť nejaké zamestnanie?“ budeš vedieť, že to nemyslí zle, len sa pozerá na opačnú stranu ako ty.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *