Prečo netreba nikoho ľutovať

Ľútosť len odďaľuje riešenie problému. Áno, citlivosť je jedna vec, ale ľutovanie len samé o sebe nič nerieši. Aj keď sa možno dotyčný bude na chvíľu cítiť lepšie, nakoniec mu znova bude rovnako zle, lebo problém nevyriešil a ty budeš mať tiež o trápenie naviac. Ak chceš z niekoho spraviť ešte väčšiu obeť a viac menejcenného, poriadne ho poľutuj.

Keď niekoho ľutujeme, dejú sa dve veci. V prvom rade z neho robíme menejcenného človeka. Robíme z neho chudáčika. Na energetickej úrovni je ľutovaný vždy menej. Teda sami seba nadraďujeme a robíme zo seba dôležitejších, ako sme. A v druhom rade, čo je ešte horšie pre nás, berieme na seba časť nepríjemností, ktoré zažíva ľutovaný. Stávame sa spoluobeťou.

Keď s niekým súcítim, presmerujem energiu od riešenia problému k prehĺbeniu pocitu nešťastia. Čím viac je niekto ľutovaný, tým ťažšie sa zo svojej role obete dostane. Vážne si myslíš, že budeš lepší človek, ak budeš z ľudí robiť obete?

Nikoho neľutuj, ak nechceš, aby ostal obeťou. Ani seba.

celenaopak.sk

Ľutovať druhých je, ako keď vidíš potápajúci sa čln s človekom. On vzdychá, ako musí vedrom vylievať vodu z člna, lebo inak pôjde ku dnu. Ako si nemôže oddýchnuť, lebo má toľko roboty s vylievaním vody. Ako už nevládze. Ty sa na neho pozeráš, počúvaš ho a keďže si dobrý človek, pomôžeš mu. Vylievate teda vodu spoločne. Jemu sa uľaví, lebo mu stačí vylievať o polovicu menej vedier. Tebe sa pohorší, lebo predtým si oddychovala a zrazu vylievaš vodu z člna, ktorý ani nie je tvoj.

Keď vylejete všetku vodu, si vyčerpaná z práce, ktorú si odviedla. Pomohla si chudákovi, ale nevládzeš sa už postarať o svoj čln. Ten chudák sa na chvíľu cíti lepšie, lebo v člne nie je voda. Po čase však dotečie a on začne vylievať vodu od znova. Nič sa nevyriešilo. Diera je tam stále. On je tam, kde bol a ty si zbytočne unavená.

Nabudúce, ak budeš chcieť pomôcť, poraď mu, kde mu čln opravia. Nevylievaj vodu z deravého člna. Ak čln neopraví a stále bude pokračovať vo vzdychaní a vylievaní vody, je to už jeho chyba.

Nevylievaj vodu z deravého člna.

celenaopak.sk

Povieš si, niekedy sa ľudia len potrebujú vyrozprávať, lebo situáciu aj tak nevyriešia. To ale nie je celkom pravda. Síce nie všetko sa dá vyriešiť, dá sa ale zmeniť postoj. Dá sa rozhodnúť, že už nebudem trpieť, že nebudem obeť. Ja rozhodujem, ako sa budem cítiť. Ak chcem, viem sa rozhodnúť, že urobím všetko pre to, aby som sa cítila dobre.

Nehovorím, že máme byť necitlivé egoistky, ale myslím si, že súcit s druhými neprináša tak veľa, ako sa hovorieva. Poľutovanie možno nič nestojí, ale zaťažuje ťa emočne a aj tak nič nevyriešiš.

Je veľa ľudí, ktorí sú radi za svoje diery v člne. Okoloidúci ich ľutujú a pomáhajú vylievať vodu a oni nie sú sami. Ak by čln opravili, nik by si ich nevšimol. Nie je to však šťastný spôsob života pre nich, ani pre okolie. Lepšie by spravili, keby našli radosť a motiváciu vo svojom vnútri, aby ich nabíjala energiou. Aby sa nespoliehali na okoloidúcich, čo ich zachránia.

Vyrastať v prostredí, kde nás často ľutujú, je veľmi toxické. Berie nám silu postaviť sa čelom k problémom a nadobro ich vyriešiť. Mamy, čo ľutujú svoje deti za každú drobnosť a robia z nich malé chúďatká, to myslia dobre. Deti ale nastavujú na rozmýšľanie obete, čo im živote veľmi uškodí.
V dospelosti sa budú cykliť vo svojich problémoch a nebudú vedieť uniknúť. Je dobré vymeniť ľútosť za povzbudenie nájsť riešenie.

Byť dobrý človek, nie je o tom, že sa trápiš s tými, ktorí sú nešťastní. Byť oporou, neznamená, stať sa spoluobeťou. Práve naopak. Ty musíš byť silná, čo stojí pri nich a pomôžeš situáciu vyriešiť. Ľudia, čo sú vo svojich roliach obete silno zakorenení, budú vzdorovať. Budú citovo vydierať, aby si trpela s nimi. Ty sa ale nedaj. Ukáž im, že sa všetko dá vyriešiť, ak je vôľa.

Keď sa ti niekto najbližšie posťažuje, skús vnímať situáciu po novom. Uvedom si, či máš nutkanie ho poľutovať. Ak áno, urob jedno veľké stop. Namiesto poľutovania, ho len vypočuj. To naozaj stačí. Vypočuješ ho, ale neurobíš z neho menejcenného človeka ľutovaním a zo seba nespravíš spoluobeť. A následne ak chceš, ponúkni svoju pomoc s riešením.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *